Hamilelikte Yoga(VCD)
Hamilelikte Yoga(VCD)

Hamilelikte Yoga(VCD) (G16951)

Marka : Gala Film

·         Gebelik, erişkin bir kadının başına gelebilecek en güzel şeydir.

·         Her gebelik ve her doğum kadının yeniden muazzam gücünü ve esnekliğini keşfedeceği bir fırsattır.

·         Gebelik süresinde kadın vücudunda fiziksel, hormonal ve psikolojik bir çok değişiklikler meydana gelir.

·         Bebeğin ana rahminde büyümeye başlamasıyla rahim de büyür ve ağırlığı artar. Buna bağlı olarak annenin vücut ağırlık merkezi değişir. Bu durum omurganın doğal yapısını bozar, bel omurlarında ve bacaklarda ağrılara neden olur.

·         Hormonal değişiklikler, göğüslerde ve birçok eklemde daha önce hissedilmeyen bazı rahatsızlıklar yaratır.

·         Fiziksel aktivitelerdeki uzun süreli kısıtlamalar ve hamileliğe bağlı olarak değişen hormon yapısı, kadının psikolojik dengesi üzerinde, önemli değişimlere neden olur. İşte bütün bu değişim sürecini sıkıntılar ve mutsuzluklarla geçirmek yerine, hamileliğin her anının keyfini çıkarmak için, kökleri çok eskilere dayanan yoga denenmelidir.

·         Yoganın anlamı, bedenin, zihnin ve ruhun birleşmesidir. İyi bir hamilelik dönemi geçirmemiz için bize ait bu üçlünün tam bir uyum içinde çalışması gerekir. Genellikle şehir yaşamı içinde bilinçli bireyler olarak vücudumuzu formda tutmak için spor yapmakta, entelektüel zekamızı geliştirmek için kitap okumakta, sinemaya gitmekte ya da çeşitli araştırmalar yapmaktayız. Ancak, ne yazık ki, zavallı ruhumuzu hep ihmal eder onun için pek de bir şey yapmaya çalışmayız. Dinlenmek, kısa seyahatlere çıkmak, bizi bir süre rahatlatır ancak, önemli olan bu üçlünün ortak olarak bir şey yapması ve bundan en çok yararı elde etmesidir. Bu da yoga ile mümkün olur.

·         Yoga anne olmak için çıkılan yolculukta, testler, teknoloji ve kafada yanıt bulunmaya çalışılan sorular arasında, huzurlu bir alan yaratılmasını sağlar.

·         Yoga, temel duruş biçimleri, doğru nefes alma teknikleri, beyindeki bazı merkezleri uyaran el hareketleri ve tekrarlanan seslerle, yaşam enerjinizi açığa çıkarır.

·         Hamileler için hazırlanmış temel duruş biçimleri, daha çok kendini tanıma ve içe dönüş teknikleri ile birleştirilmiştir.

·         Sizi anne olmaya ve huzurlu bir doğum yapmaya hazırlar.

·         Doğru nefes alma teknikleri, akciğer kapasitenizi artırmayı dolayısıyla daha çok oksijenlenmeyi sağlar.

·         Yoga, basit şekliyle yapılırken bile, vücudu fiziksel olarak güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda , vücudun her yerinde bulunan, sağlığınız, mutluluğunuz ve kendinizi iyi hissetmeniz için önemli olan enerjiyi yayan sistemleri de uyarır ve dengeler.

·         Temel duruş biçimleri, uygulanırken bu enerjiler açığa çıkar ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız.

·         Aynı zamanda, bir eldiven gibi bedeninizi saran enerji, şehri düşmanlardan koruyan bir sur gibi, dışarıdan gelen ruhsal travmalara karşı , sizi korumaya başlar. Eskisi gibi her şeye alınan, çabuk kırılan ve pes eden duygulardan kurtulup daha güçlü olmaya başlarsınız. Zaman içinde bu travmalar sizi hiç etkilemez bir hal alır, dolayısıyla daha mutlu daha dingin bireyler haline gelirsiniz.

·         Önceleri, kendinizi rahat hissettiğiniz kadar Yoga yapın. Gücünüz ve yoğunlaşmanız arttıkça süreyi de artırabildiğinizi göreceksiniz. Bu çalışmalar sonucunda dingin, aydınlık, neşeli ve sağlıklı bir ortam oluşur ki, bu, bebeğinizin içinde doğup büyüyebileceği en uygun atmosferdir.

·         Yoga, kişisel gelişim için bir egzersiz programı değil, kendinizi ve içinde bulunduğunuz yeni durumu kabul etmedir. Hayatınızı anne olmaya hazırlamak, hissettiğiniz tüm gerginlikleri gevşetmek ve ruhunuzu güçlendirmek için,Yoga gerekir.

·         Gebelik süresince düzenli yapılan yoga programı ile hamile kadının fiziksel kondisyonu korunur.

·         Duruş bozuklukları en aza indirilir.

·         Solunum ve dolaşım sistemi güçlendirilir.

·         Bulantılara veda edilir.

·         Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması ve kolay doğum sağlanır.

·         Doğuma hazırlık kadar önemli bir süreç olan doğum sonrasında, yeni doğanı dünyaya tanıştırırken aynı zamanda hızla yenilenmek ve hamilelik döneminde vücudunuzda meydana gelen değişimleri eski haline getirmek için, hamilelik sonrası yoga programı uygulayabilirsiniz.

·         Bebeğin kırkı çıkıncaya kadar onunla mümkün olduğunca yakın kalıp, aranızda bir ömür boyu kalacak olan köprülerin temellerini attıktan sonra, programa başlamalısınız.

·         Bu program da uygulanan temel duruş biçimleri ile, duruş bozukluklarınız düzelir, karın kaslarınız ve rahminiz hızla toparlanır.

·         Doğru nefes alma çalışmaları ile, daha huzurlu, dayanıklı ve sabırlı olursunuz. Bebeğinizle ilgili yersiz kaygılardan arınır, daha berrak düşünen bir anne olursunuz.

·         Zaman zaman yeni doğan ile birlikte yapacağınız yoga duruşları hem onun size beslediği güven duygusunun gelişmesine, hem de hoş vakit geçirmenize neden olur.

·         Hayatınızdaki en önemli değişim olan doğumla, bir bebek dünyaya geldiğinde, aynı zamanda bir anne, bir baba ve bir aile de doğar.

·         İyi bir anne ve baba olmak için başkalarından ilham alabilir, bazı teknikler öğrenebilirsiniz, ama her çocuk ve her doğum farklıdır.

·         Mutlu bir hamilelik geçirmeniz ve bilinçli seçimler yapan anne babalar olmanız için yoga yapmalı, düşüncelerinizi ve sezgilerinizi berraklaştırmalısınız.

·         Hamilelik süresince yapacağınız düzenli yoga programı, el ve ayaklarda meydana gelen şişmeleri ve özellikle son aylarda çok sıkça hissedilen krampları azaltır.

·         Karın kaslarını güçlendirir ve masaj etkisi yaparak bağırsak hareketlerini rahatlatır, iştahınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

·         Yaşam enerjinizi yükselterek daha sakin ve konsantre olmanızı sağlar.

·         Mide bulantısını, sabah bulantılarını ve ruh durumunuzdaki değişimleri özellikle yoga nefesleri ile kontrol altına alır.

·         Doğum kanalındaki gerginliği rahatlatır.

·         Doğumun daha kolay ve hızlı olmasına yardımcı olur.

·         Bebeğin ruhsal gelişim süreci, anne rahmine düştüğü andan başlayıp, doğumdan sonraki 3. ayda tamamlandığı için, hamilelik dönemi ve bebek dünyaya geldikten sonra ki ilk 3 ay çok önemlidir. Bu dönemde mümkün olduğunca huzurlu olmak ve bu huzuru bebeğe yansıtmak onun bütün hayatını etkileyen önemli bir unsurdur. Bu nedenle, hamileliğin 3’er aylık dönemleri için ayrı ayrı hazırlanmış Hamilelik Yogası programlarını uygularken, sizinle aynı durumda olan kadınlarla zaman geçirebilir, hayatınızın bu dönemindeki duygularınızı paylaşabilir, zaman zaman kollarınızı karnınıza dolayıp bebeğinizle şarkı söylemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR